Flot indvielse af den nye bordtennishal i Hirtshals

B75 afholdte lørdag indvielse og jubilæum i den nye bordtennishal på Halvejen i Hirtshals

Mere end 6 år siden

Lørdag fra klokken 13.30 til omkring klokken 18.00 afholdte bordtennisklubben B75 deres indvielse af den nye bordtennishal, samt deres 40 års jubilæum i Hirtshals Idrætscenter og den nye bordtennishal.

Arrangementet startede med tale af borgmesteren i bordtennishallen, samt overrækkelse af en stor check på 221.909 kroner fra Spar Nord, som en gave til betaling af de indkøbte borde og bander til klubben. Til sidst holdte Hirtshals Hallens administration selv en lille tale, hvor de fortalte at B75, som Skipperposten tidligere har omtalt, får en indflyttergave i form af et stort banner med deres logo på.

Efterfølgende var der i den store hal indmarch og præsentation af spillere 1. divisions- og 2. divisionskampe, samt sandpapirstunnering. Arrangementet sluttede omkring klokken 18.00 hvorfor festen fortsættede senere klokken 19.00 med spisning på Resturent Fyrklit.

Resultater fra dagens kampe kan findes i bunden af artiklen.

Billeder

Simon Rokkjær takker for det flotte fremmøde

Skipperposten og Simon Rokkjær på interview-jagt

Simon Rokkjær fortæller om glæden ved at se så mange fremmødte

Spar Nord overrækker checken til B75s formand

Hirtshals Hallen overrasker med en gave til B75 i form af et stort banner

Check fra Spar Nord på 221.909 kroner til indkøb af borde

Spillerne præsenteres ved dagens arrangement

B75s gavebord med en masse flotte og brugbare gaver

Borgmesteren indvier den nye bordtennishal

Resultater

Group 1:

Istvan Moldovan Norway 3 6-0 6

Thomas Kreidal Denmark 3 4-2 4

Peter Sundbæk Denmark 3 2-4 2

Jesper Andersen Denmark 3 0-6 0 (ill)

Group 2:

Jakub Dorocinski Poland 3 6-0 6

Tobias Dyrendal Denmark 3 4-2 4

Lars Mølgaard Denmark 3 2-4 2

Philip Davidsen Denmark 3 0-6 0

Group 3:

Leszek Kurcharski Poland 3 6-0 6

Steffen Hviid Denmark 3 4-2 4

Mads Beske Denmark 3 2-4 2

Mikael Nyeng Denmark 3 0-6 0

Group 4:

Claus Junge Denmark 3 6-1 6

Jonas Sørensen Denmark 3 5-2 4

Steve Hirst England 3 2-5 2

Christian Andersen Denmark 3 1-6 0

Group 5:

Jesper Nedergaard Denmark 3 6-0 6

Michael Ryding Denmark 3 4-3 4

Kent Helberg Denmark 3 3-5 2

Ronni Gravesen Denmark 3 1-6 0

Group 6:

Søren Melgaard Denmark 3 6-0 6

Jesper Hviid Denmark 3 4-2 4

Andreas Brink Denmark 3 2-4 2

Mathias Tröster Denmark 3 0-6 0

Group 7:

Peter Bruhn Denmark 3 6-0 6

Frederik Lund Kjeldsen Denmark 3 4-2 4

John Sabalic Denmark 3 2-4 2

Simon Rokkjaer Denmark 3 0-6 0

Group 8:

Jens Lund Denmark 3 6-0 6

Michael Lauridsen Denmark 3 4-2 4

Anders Mölgaard Denmark 3 2-4 2

Egon Christensen Denmark 3 0-6 0

1/8 Finale

Istvan Moldovan (Norway) - Tobias Dyrendal (Denmark) 15-5/15-14

Frederik Lund Kjeldsen (Denmark) - Jens Lund (Denmark) 15-4/15-5

Jesper Nedergaard (Denmark) - Jesper Hviid (Denmark) 15-2/15-9

Steffen Hviid (Denmark) - Claus junge (Denmark) 15-9/15-12

Leszek Kurcharski (Poland) - Jonas Sørensen (Denmark) 15-11/15-8

Michael Ryding (Denmark) - Sören Melgaard (Denmark) 15-9/15-11

Michael Lauridsen (Denmark) - Peter Bruhn (Denmark) 15-9/10-15/15-11

Jakub Dorocinski (Poland) - Thomas Kreidal (Denmark 15-10/15-4

¼ Finale

Istvan Moldovan (Norway) - Frederik Lund Kjeldsen (Denmark) 15-11/15-4

Jesper Nedergaard (Denmark) - Steffen Hviid (Denmark) 13-15/15-6/15-11

Leszek Kurcharski (Poland) - Michael Ryding (Denmark) 15-9/15-14

Jakub Dorocinski (Poland) - Michael Lauridsen (Denmark) 15-10/15-11

Semi Finale

Istvan Moldovan (Norway) - Jesper Nedergaard (Denmark) 10-15/15-13/15-8

Jakub Dorocinski (Poland) - Leszek Kurcharski (Poland) 15-13/15-7

FINALE

Istvan Moldovan (Norway) - Jakub Dorocinski (Poland) 15-9/15-13

Kommentarer & synes godt om