Ekstra fartkontrol i uge 43 også i Hirtshals
Et markant flertal af bilisterne er positive overfor politiets fartkontrol.
Bilister i Hirtshals og omegn bør selvfølgelig også altid respektere færdselsloven, men især i uge 43 er der god grund til at tage sig i agt for at trykke for meget på speederen.
Aktuelt kampagneskilt ved Søndergade på vej ind mod Hirtshals.
I hele uge 43 sætter politiet nemlig ind med fartkontrol som opbakning til den aktuelle kampagne ”Sænk farten – en lille smule betyder en hel del”.
En meningsmåling viser, at et stort flertal af bilisterne er positive overfor politiets kontroller og gerne vil have hjælp til at overholde fartgrænsen.
I en repræsentativ interviewundersøgelse med 1035 personer, som Rådet for Sikker Trafik har gennemført, siger et meget stort flertal af danskerne (86 %), at det er positivt, at politiet kontrollerer farten med fotovogne langs vejene. I alle regioner er den positive holdning meget høj.
- Det tyder på, at mange oplever, at politiets kontroller er med til at øge sikkerheden for alle der kører, cykler eller går på vejene, siger Jesper Sølund, dokumentationschef i Rådet for Sikker Trafik.
Det er en god eller meget god ide, at politiet kontrollerer bilernes fart med fotovogne:
- Region Nordjylland: 79 %
- Region Midtjylland: 90 %
- Region Syddanmark: 85 %
- Region Sjælland: 84 %
- Region Hovedstaden: 87 %
- Landsplan: 86 %
Bilisterne er ikke kun positive overfor politiets kontrol. Hver anden ser gerne at antallet af kontroller blev fordoblet.
Hos politiet glæder man sig over, at en markant del af bilisterne opfatter politiets kontroller som noget godt.
- Politiets fartkontroller har som formål at få flere til at overholde hastighedsgrænsen, så vi kan undgå nogle af de voldsomme ulykker, der sker på vejene. Vi glæder os over den store opbakning til det arbejde, da for høj fart er skyld i alt for mange ulykker, siger Jørn Pakula Andresen, vicepolitiinspektør i Rigspolitiets Færdselssektion.
Glemmer at se på speedometer
En tidligere undersøgelse fra oktober måned, lavet af Q8, der er med i den aktuelle fartkampagne ”Sænk farten – en lille smule betyder en hel del”, viser, at hver femte (20 %) siger, at de kommer til at køre for stærkt, fordi de ikke tænker over deres fart. 32 % siger, at de kører for hurtigt, fordi de bare følger trafikken.
Derfor har Rådet for Sikker Trafik spurgt bilisterne, om de synes det er en god ide eller dårlig ide, hvis en GPS eller smartphone kan indstilles til at give dem en advarsel, hver gang fartgrænsen bliver overskredet med mere end fem km/t.
Hele seks ud af 10 danskere siger, at de gerne vil have en teknisk løsning, der kan advare dem, hvis de kører for stærkt.
Gode råd:
Derfor opfordrer Rådet for Sikker Trafik bilisterne til at overveje tekniske hjælpemidler. Det kan f.eks. være GPS eller en app, som man indstiller og sætter i en holder, før man kører. Under køreturen vil den så give en advarsel f.eks. som et lydsignal, hvis man kører for stærkt.
På den måde bliver man mindet om at sætte farten ned og øger sin sikkerhed og undgår bøder. Alternativt kan man også bruge sin cruisekontrol til at holde den korrekte fart.
Om kampagnen:
Rådet for Sikker Trafik, 76 kommuner og Q8 gennemfører netop her i oktober en landsdækkende fartkampagne ”Sænk farten – en lille smule betyder en hel del”.
Den minder bilisterne om at lette foden lidt fra speederen på landevejene, hvor to ud af tre trafikdrab sker. Se mere her: www.sikkertrafik.dk/fart
- Kategori: Trafik
- Område:
- Udskriv artiklen
- Reklamation






Kommentarer & synes godt om